از نبود روحانی در روستاها تا خلأ در مقبولیت سبک زندگی اسلامی

نبود روحانی در برخی روستاها، فعالیت فرقه نوظهور در کاشمر، ضرورت تشکیل کمیته‌های خاص در قرارگاه فرهنگی، پیوند علم با سبک زندگی اسلامی و … از جمله مواردی بود که در جلسه قرارگاه فرهنگی کاشمر مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، محمدحسن فرهادی، فرماندار کاشمر، ۱۱ بهمن‌ماه در جلسه قرارگاه فرهنگی که در بیت امام‌جمعه برگزار شد، با اشاره به اینکه انجام کار علمی و فرهنگی اصیل باید در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: اگر معتقدیم فضای مجازی یک خطر است، باید بر روی مصداق‌ها کار کرد.
وی با بیان اینکه وقتی در همه مباحث رفتاری آدمی مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم اساس رفتارها بر اساس میزان دانشی است که انسان‌ها دارند، افزایش علم را مهم‌ترین راه برای مبارزه با دشمن، مبانی ضد دینی و اندیشه‌های انحرافی غیرمذهبی که تهدیدی برای کشور است، عنوان کرد.
فرهادی با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی مستمر و طولانی است، افزود: در انجام کارهای فرهنگی باید حوصله داشت.
تربیت دینی با رفتار عملی محقق می‌شود
وی با اعلام اینکه بیش از ۱۵ میلیون دانش‌آموز زیر نظر سازمان آموزش‌وپرورش تحصیل می‌کنند، بر جدی گرفتن آموزش خانواده در مدارس تأکید کرد و افزود: بر اساس گفته امام صادق(ع)، ایجاد تربیت دینی در جامعه با رفتار عملی محقق می‌شود.
فرماندار کاشمر با بیان اینکه ۸۰ درصد یادگیری از طریق چشم است، بیان کرد: باید سطح علمی جامعه را به عنوان یک استراتژی قبول کرد و لحظه به لحظه بالا برد.
وی با اعلام اینکه باید روش‌های ائمه اطهار(ع) را مدنظر قرار دهیم و به فرهنگ اهل‌بیت(ع) تمسک کنیم، گفت: فرهنگ تشیع را فرهنگ درست مواجهه با دین می‌دانیم.
در ادامه مراسم سرهنگ مسعود رحیمی مقدم، جانشین فرمانده سپاه کاشمر، با بیان اینکه از سال ۸۱ تاکنون دو اتفاق بزرگ توسط نتانیاهو و رابرت مرداک در خصوص جنگ تلویزیونی اتفاق افتاد، افزود: مقابله با حجاب و حمله به مادر و نقش زن در جامعه اسلامی از جمله اهداف این افراد بود که متأسفانه خوب کار کردند و نتیجه هم گرفته‌اند.
وی با اشاره به اینکه زنان در طول تاریخ نقش مهمی در اصلاح جامعه داشته‌اند، بیان کرد: دشمنان، نقش اصلی مادر را در جامعه اسلامی هدف قرار داده و می‌خواهند حجاب را بگیرند.
رحیمی مقدم با بیان اینکه از سال ۷۲ که توسط مقام معظم رهبری موضوع تهاجم فرهنگی مطرح شد اما متأسفانه کاری انجام نشد و تنها به ارائه گزارش و مطالب کلاسیک سپری شد، اظهار کرد: روزی که مقرر شد از سوی ایشان امامان جمعه فرماندهان قرارگاه فرهنگی باشند، وضعیت بهتر شد.
تشکیل کمیته‌های خاص در قرارگاه‌های فرهنگی
وی با اشاره به اینکه در این خصوص باید کمیته‌های خاصی در قرارگاه فرهنگی مشخص شود و کار هم بکنند، افزود: اینکه مدام گزارش کار بدهیم عملاً تا ۱۰ سال دیگر هم به آنچه مدنظر رهبری است، نخواهیم رسید.
جانشین فرمانده سپاه کاشمر با بیان اینکه امروز بالغ ‌بر ۳۲ هزار شبکه ماهواره در کشور گیرندگی دارد که با دیش‌های معمولی می‌توان آن‌ها را دید، افزود: امروز شاهدیم که دشمن از طریق تلویزیون به جنگ ما آمده‌اند.
نبود روحانی در برخی روستاها
وی با اشاره به اینکه باید در کارگروه‌ها، مسائل خاص مطرح و همان‌ها تا به نتیجه رسیدن پیگیری شود، از نبود روحانی در برخی از روستاها خبر داد و گفت: اگر از افراد این روستاها در خصوص آسیب‌های اجتماعی سؤال کنیم، خیلی راحت‌تر از آنچه ما فکر می‌کنیم، صحبت می‌کنند.
فعالیت فرقه نوظهور در کاشمر
همچنین در این مراسم، حجت‌الاسلام قاسمعلی مجیدی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی کاشمر با اشاره به اینکه اخیراً شاهد فعالیت فرقه نوظهور یمانی در منطقه کاشمر به خصوص بخش کوهسرخ هستیم، افزود: در چندین ماه قبل شاهد فعالیت فرقه دیگری در منطقه بودیم به طوری‌که که در کوهسرخ و شهر کاشمر و برخی روستاها، افرادی جذب جلسات آن‌ها شده بودند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی کاشمر با اعلام اینکه با دستگیر شدن فردی که در این خصوص فعالیت می‌کرد، سایر جلسات آن‌ها هم شناسایی و برگزاری جلسات متوقف شد، عنوان کرد: فعالیت این فرد در کرج بوده که بسیاری را در این منطقه مرید و جذب خود کرده بود.
وی اظهار کرد: اکنون شاهد فعالیت فرقه نوظهور یمانی که بیشتر در منطقه نیشابور، تربت‌حیدریه، کاشمر و بیشتر در ریوش است، هستیم.
حجت‌الاسلام مجیدی با بیان اینکه تاکنون جلساتی در این خصوص با کسانی که بیشترین تأثیر را بر مردم این مناطق دارند، برگزار کرده‌ایم که امیدواریم تأثیرگذار باشد، بیشتر فعالیت فرقه‌های مختلف و مدعیان دروغین را در مناطق مذهبی دانست و گفت: با توجه به تأثیر روحانیون در روستاها اکنون تمامی روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار در منطقه دارای روحانی هستند.
وی اظهار کرد: اکنون وضعیت شهرهای کاشمر، خلیل‌آباد و کوهسرخ به لحاظ داشتن روحانی از بسیاری شهرهای اطراف مطلوب‌تر است.
پیوند علم با سبک زندگی اسلامی
در ادامه جلسه، علی شهابی، یکی از مدرسان روانشناسی با بیان اینکه باید علم را با سبک زندگی اسلامی پیوند داد، افزود: اگر بتوانیم مقبولیت علمی را به مسائل اسلامی پیوند بزنیم، فراگیرتر می‌شود.
شهابی با اشاره به اینکه هر چند دعا عامل آرامش است اما در یک جمعی که تحصیلات پایین است، نمی‌شود هر موضوعی را بیان کرد، گفت: روحانیون می‌توانند در سخنرانی‌های خود به عواملی که موجب آرامش می‌شود، اشاره‌ای داشته باشند.
خلأ در مقبولیت سبک زندگی اسلامی
وی با اعلام اینکه اکنون در مقبولیت سبک زندگی اسلامی خلأی دیده می‌شود، اظهار کرد: در کار روان‌درمانی اسلامی درمان‌های پیشگیرانه، حین درمان و پس از درمان داریم که باید به هرگونه نگاه جدی داشت.
شهابی با بیان اینکه اگر با فلسفه علمی اسلام به جلو حرکت کنیم، موفق‌تر خواهیم بود، عنوان کرد: به هر کدام از مشکلات بین زن و شوهر باید به‌طور جداگانه پرداخته شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.