زندان نیمه‌کاره کاشمر به دانشگاه تبدیل می‌شود

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: بر اساس صحبتی که با رئیس زندان کاشمر شده، اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت امکان، زندان جدید این شهر که به صورت نیمه‌کاره مانده برای تبدیل به دانشگاه به مرکز آموزش عالی واگذار شود.

مرکز آموزش عالی کاشمر

محمد شبانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مکان فعلی مرکز آموزش عالی شهرستان را از فرمانداری تحویل گرفته‌ایم، اظهار کرد: اکنون در این مرکز ۶۰۰ دانشجو در ۶ رشته مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود فضا حتی یک رشته دیگر هم نمی‌توانیم اضافه کنیم، گفت: به دلیل رفع کمبود فضا مجبور شده‌ایم در ملک فرمانداری ساخت و سازهایی انجام دهیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اعلام اینکه برای توسعه مرکز آموزش عالی باید زمینی داشته باشیم، افزود: در سال ۹۰ که مرکز آموزش عالی کاشمر راه‌اندازی شد، فرماندار و مسئولان وقت تعهد تأمین ۱۰۰ هکتار زمین را به مسئولان استان و کشور دادند.

وی با بیان اینکه به دلیل اینکه وزارت علوم سرانه دانشجویی را برای مرکز آموزش عالی کاشمر کم در نظر گرفت، این ۱۰۰ هکتار به ۴۵ هکتار کاهش یافت، تصریح کرد: متأسفانه حتی همین ۴۵ هکتار را هم به مرکز آموزش عالی واگذار نمی‌کنند.

شبانی با اشاره به اینکه اکنون مسکن و شهرسازی تنها ۱۰ هکتار زمین را می‌خواهند تحویل دهند، افزود: با توجه به اینکه در مرکز آموزش عالی رشته‌های کشاورزی وجود دارد، با این مقدار زمین نمی‌توان کار زیادی کرد.

وی با اعلام اینکه باید بتوانیم هرچه سریع‌تر قسمت بیشتری از ۴۵ هکتار زمین مصوب شده را بگیریم، عنوان کرد: ساماندهی دانشگاه بسیار جدی بوده و یکی از مسائل تعیین کننده موضوع زمین است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با بیان اینکه تاکنون تمام دانشگاه‌های هم‌تراز ما که با یکدیگر افتتاح شده بودیم از جمله گناباد و تربت جام زمین مورد نیاز را گرفته‌اند اما ما هنوز نتوانسته‌ایم زمین مورد نیاز را تأمین کنیم، گفت: در حال پیگیری هستیم که در صورت امکان زندان جدید کاشمر که نیمه‌کاره مانده را در دست بگیریم.

وی با اشاره به اینکه با رئیس زندان کاشمر صحبت شده و در این خصوص اعلام آمادگی کرده‌اند تا در صورت امکان این زندان نیمه‌کاره به مرکز آموزش عالی واگذار شود، بیان کرد: تاکنون فقط فونداسیون و سقف زندان عملیاتی شده است.

شبانی با اعلام اینکه اگر بتوانیم ساختمان را از سازمان زندان‌ها بگیریم اعتبارات بسیار خوبی به شهرستان برای ساخت دانشگاه اختصاص خواهد یافت، افزود: این زندان دارای هشت هزار متر زیربنا است.

وی با بیان اینکه در کاشمر دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، مرکز آموزش عالی، دانشکده پرستاری ومرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی وجود دارند، اظهار کرد: به غیر از دانشگاه دولتی دانشجویان سایر دانشگاه‌ها تقریبا بومی هستند.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر از کاهش چشم‌گیر جمعیت دانشجویان خبر داد و بیان کرد: اکنون ۹۰ درصد دانشجویان مرکز آموزش عالی کاشمر غیربومی هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.