۴۶ هزار مرغ گوشتی در کاشمر تلف شدند

رئیس دامپزشکی کاشمر از تلف شدن ۴۶ هزار مرغ گوشتی به دلیل بیماری نیوکاسل در این شهرستان خبر داد.

محمد عارفی با اشاره به اینکه این تلفات ناشی از آلودگی به بیماری نیوکاسل بوده است، افزود: متأسفانه به دلیل عدم واکسیناسیون به موقع و یا عدم انجام آن موجب ۴۶ هزار مرغ گوشتی به بیماری نیوکاسل مبتلا و تلف شده‌اند.

وی بیان کرد: رعایت توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی در طی دوره باید توسط مرغدار به جد پیگیری و اجرا می‌شد که این‌گونه نبوده است.

عارفی با اعلام اینکه این واحدها بیمه هم نیستند، اظهار کرد: امیدواریم مرغداری‌ها نسبت به بیمه کردن مرغ‌های خود مجاب شوند.

وی در ادامه به اقدامات این اداره در طی ده‌ماهه گذشته اشاره کرد و گفت: طی ده ماه گذشته ۵۴۴ هزار رأس دام علیه بیماری‌های دامی واکسینه شده‌اند.

رئیس دامپزشکی کاشمر با بیان اینکه طی این مدت ۱۵۰۰ گاو مورد تست سل قرار گرفته و ۱۹۵۰ سگ صاحب دار برعلیه بیماری مشترک هاری واکسینه شده‌اند، افزود: در طی ۱۰ ماه گذشته ۱۱ ۱۰۰۰ رأس گاو و گوساله طی دو نوبت برعلیه بیماری خطرناک و واگیردار تب برفکی واکسینه شده‌اند.

وی همچنین با اشاره به حوزه نظارت بر فراورده‌های خام دامی گفت: در کشتارگاه دام ۲۹ هزار لاشه دام سبک و ۱۶۰۰ لاشه دام سنگین و در کشتارگاه طیور دو میلیون ۸۳۲ هزار و ۳۸۴ قطعه لاشه طیور مورد بازرسی قرار گرفته است.

عارفی با بیان اینکه در همین مدت از ۸۴۵ قصابی، ۸۳۶ فروشگاه مرغ و ماهی، ۲۷۰ رستوران و از ۱۷۷ سایر اماکن شامل فروشگاه‌ها، چلوکبابی، آشپزخانه مساجد و.. بازدید شده که در این بازدیدها ۵۰۵ کیلوگرم مواد غیربهداشتی ضبط و معدوم شده است.

وی اظهار کرد: در این راستا برای ۳۲ نفر متخلف تشکیل پرونده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

رئیس دامپزشکی کاشمر در ادامه با اشاره به اهمیت مراقبت از بیماری‌ها گفت: در این راستا از ۲۳ واحد مرغداری صنعتی که ۲۱۴ هزار قطعه طیور داشتند بازدید به عمل آمد و ۷ بار مرغداری‌های بومی که مشکل داشتند جهت مراقبت از آنفولانزای فوق حاد پرندگان مورد بازرسی و معاینه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در خصوص نظارت بر تب برفکی ۲۹ واحد گاوداری به تعداد ۱۴۵۰ رأس گاو و گوساله مورد معاینه و بررسی قرار گرفته‌اند، گفت: در طی ده ماه گذشته ۲۷۳۸ کامیون حمل بهداشتی دام در داخل استان و ۳۰۶ کامیون دام خارج از استان را انجام داده‌اند.

عارفی ادامه داد: در این مدت ۹۴ کامیون تخم‌مرغ نطفه‌دار به میزان ۴ میلیون ۶۲۶ هزار و ۷۲۰ کیلوگرم از شهرستان حمله شده است؛ افزود: در طی ده ماه گذشته ۷۷ کامیون خوراک دام به مقدار ۷۹۳ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم و شیر خام به تعداد ۸۳۴ کامیون و به میزان ۱۲ میلیون و ۷۷۱ هزار و ۹۰۰ کیلوگرم حمل شده‌اند.
وی همچنین افزود: در این مدت ۳۶ کامیون کندوهای زنبورعسل به تعداد ۵ هزار و ۹۴۳ کندو با نظارت دامپزشکی حمل شده است.
عارفی در ادامه با بیان اینکه با نظارت‌های انجام شده در این شهرستان در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان مشکلی نداشته‌ایم، به جمعه بازار پرندگان اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت موجود جمعه بازار پرندگان باید تعطیل شود.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان کاهش یابد باید به مدت سه ماه جمعه بازار پرندگان تعطیل شود، گفت: بعد از این مدت اگر جمعه بازار پرندگان حداقل شرایط را برای بازگشایی داشت و دیوارکشی شده و مسئولی داشت می‌تواند راه‌اندازی شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.