برگزاری دوره آموزشی پرورش زنبور عسل در کاشمر

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر، دوره آموزشی با عنوان پرورش زنبور عسل ویژه کارشناسان مروج مسئول پهنه و زنبورداران شهرستان در محل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار گردید.

به گفته سید ابوالقاسم موسوی مدیر جهاد کشاورزی دراین دوره آموزشی که به همت اداره بهبود تولیدات دامی و تعاونی زنبورداران شهرستان برگزار شد مهندس مجید عاکف کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نکات کاربردی در مدیریت صحیح کلنی زنبورعسل و اهداف زنبورداری را به شرکت کنندگان آموزش داد.

موسوی ادامه داد: تعداد کندوهای زنبور عسل شهرستان ۲۱۰۰۰ کندو می باشد که ۲۱۳ زنبوردار به طور مستقیم به امر نگهداری و پرورش زنبور مشغول می باشند . به طور متوسط در شهرستان از هر کندو ۷ کیلو عسل برداشت میشود و به طور معمول زنبوردار در۲ مرحله یکبار در اواخر خرداد که به عنوان عسل بهاره و یکبار در مهر ماه که به عنوان عسل پاییزه شناخته می شود ؛ برداشت را انجام می دهد.

در ادامه عاکف اقدامات مدیریتی کلنی زنبور عسل را شامل بهره مندی هر چه بیشتر از کلنی های زنبور عسل ، سلامتی و پایداری کلنی ها و استفاده مطلوب از طبیعت برای بهره وری بیشتر دانست .

وی تصریح کرد : رسیدن به اهداف زنبورداری که تولید عسل ، تولید ملکه ، تکثیر کندوها و در نهایت فروش آنهاست مستلزم مدیریت صحیح کلنی زنبور عسل می باشد .

وی ادامه داد : تغذیه زنبورها و زمستان گذرانی کندوها و بررسی زمان مهاجرت آنها ، چگونگی تولید ملکه و تکثیر ملکه نیازمند مدیریت دقیق بر پایه اطلاعات علمی می باشد.

وی بهترین نژادهای موجود در منطقه را قفقازی و کارنیکا دانست و اضافه کرد: اصلاح نژاد زنبورها بخصوص ملکه در زنبورداری دارای اهمیت بسزایی می باشد.

همچنین در این دوره پناهنده مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان در خصوص جایگاه زنبورداری در استان و شهرستانها نکاتی را یادآور شد و اضافه کرد برگزاری این گونه دوره های آموزشی با حضور زنبورداران باعث افزایش سطح آگاهی آنها و در نتیجه بهبود تولید خواهد شد.

در ادامه این دوره آموزشی زنبورداران به بیان مشکلات و پرسش های خود در زمینه پرورش زنبور عسل پرداختند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.