وضعیت کارگران بخش خدمات کاشمر ۵۰ درصد زیر برده‌داری است

وضعیت کارگران بخش خدمات کاشمر ۵۰ درصد زیر برده‌داری است/ شهردار در خصوص به‌کارگیری نیروهای خدمات در حوزه فضای سبز پاسخ دهد
رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر کاشمر با اشاره به این‌که وضعیت کارگران بخش خدمات کاشمر ۵۰ درصد زیر برده‌داری است، گفت: شهردار باید در خصوص به‌کارگیری نیروهای خدمات در حوزه فضای سبز پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، حسن اعمی بنده‌قرایی صبح امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر کاشمر که با حضور مدیران دو شرکت پیمانکار فعال در حوزه نظافت و جمع‌آوری زباله در سطح شهر کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: اگرچه خدمات و فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه فعالیت شرکت‌های خدماتی که اشتغال‌زایی ۱۱۰ خانوار را بر عهده‌دارند قابل‌تقدیر است اما به لحاظ این‌که به‌عنوان عضو شورا بر خود لازم می‌دانم برخی مشکلات که در سطح شهر ملموس است و یا از طریق شهروندان و مراجعه‌کنندگان عنوان‌شده است را متذکر شوم.

وی بابیان این‌که خدمات‌دهی در برخی نقاط شهر کم است، افزود: در حال حاضر مناطقی نظیر کمال‌الملک، دهخدا، شهاب ترشیزی، ظهوری ترشیزی، چهارده معصوم، مسکن مهر، دانش، بهار، نیلوفر شمالی، شهید عازم و سلمان فارسی به‌صورت گروهی نظافت می‌شود و این مهم با توجه به حجم کاری بالای کارگران بخش خدمات فشار زیادی به این قشر وارد می‌کند.

عضو شورای شهر کاشمر با اشاره به این‌که انتظار می‌رود شعاع کار کارگر باید از طریق جی‌پی‌اس مشخص تا ضمن جلوگیری از بی‌عدالتی فعالیت نیروها به لحاظ محدوده خدماتی با یکدیگر برابر باشد، ابراز داشت: با توجه به این‌که شرکت‌های خدماتی ماهانه ۸۰۰ هزار تومان از شهرداری بابت دستکش دریافت می‌کنند ضرورت دارد شرکت‌ها صورت‌وضعیتی از قرارداد و ملزوماتی که به کارگران در این مدت تحویل دادند ارائه تا با بررسی و مطابقت آن شائبه‌ها برطرف شود.

وی بابیان این‌که بر اساس قرارداد شرکت‌ها بایستی در فصل گرما هر دوهفته‌ای و در فصل سرما هر سه‌هفته‌ای نسبت به شستشوی سطل‌های زباله سطح شهر اقدام کنند، یادآور شد: در همین راستا خرید یک‌سوم سطل‌های زباله ۷۷۰ لیتری بر عهده شرکت‌هاست بنابراین ضروری است گزارشی از تعداد سطل‌های خریداری‌شده و محل‌هایی که برای جانمایی آن انجام‌شده ارائه شود.

اعمی در ادامه صحبت‌هایش با نمایش تصاویری از وضعیت نامناسب رفت‌وروب و سطل‌های زباله در سطح شهر و میدان از وضعیت نامطلوب این حوزه انتقاد و تأکید کرد: وضعیتی حوزه رفت‌وروب و جمع‌آوری زباله‌ها در کاشمر اسفبار است به‌طوری‌که فک نمی‌کنم در شهر دیگری چنین وضعیت مشابهی وجود داشته باشد.

وی با نمایش تصاویری از زباله‌های رهاشده در سطح شهر و اطراف باکس‌های زباله گفت: اگرچه پیمانکار موظف است روزانه در داخل سطل‌های زباله کوچک در حاشیه خیابان‌های اصلی شهر کیسه‌زباله بگذارد اما متأسفانه نه‌تنها کیسه گذاری انجام نمی‌شود بلکه کلاهک‌های بالای سطل زباله از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

این عضو شورای شهر کاشمر با اشاره به این‌که موارد مربوط به بخش خدمات شهر را از طریق شهردار و شهرداری پیگیری کردم و اما اقدامی صورت نگرفته است، اظهار داشت:در خصوص وضعیت میدان بار سه ماه قبل درخواستی ارائه کردم و تمایل دارم گزارشی از روند اقداماتی که انجام‌شده توسط شهردار ارائه شود.

وی بابیان این‌که در اکثر شهرها حمل زباله به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود اما در کاشمر با این روش مخالف هستند، بیان داشت: وضعیت کارگران به لحاظ لباس، کفش و سایر ملزومات در شأن این قشر زحمتکش نیست.

اعمی با انتقاد از استفاده کارگران بخش خدمات در حوزه فضای سبز و عمرانی شهرداری ابراز داشت: باوجود مشکلاتی که در بخش خدمات با آن روبه‌رو هستیم جای سؤال است که چرا کارگران بخش خدمات باید در فضای سبز بلوار آزادگان و حوزه عمران مجموعه سید مرتضی(ع) کار کنند؟ آیا مشکلات رفت‌وروب شهر حل‌شده است؟ آیا در بخش خدمات مازاد نیرو وجود دارد؟

وی با نمایش تصویری از فعالیت کارگران بخش خدمات در حین فعالیت در فضای سبز بلوار آزادگان یادآور شد: نمی‌دانم با چه توجیهی شهردار و مجموعه شرکت‌ها حمل خاک با بیل را به کارگران بخش خدمات که دستانشان تاول‌زده و به‌هیچ‌عنوان رضایت ندارند سپردند. اگر در بخش خدمات کارگر اضافی داریم باید تعدیل نیرو صورت پذیرد در غیر این صورت چرا باید حقوق کارگر بخش خدمات از سوی شرکت پیمانکار پرداخت شود اما در بخش فضای سبز کار کند. بنابراین انتظار داریم شهردار در این زمینه پاسخ دهد.

عضو شورای اسلامی شهر کاشمر با ابراز تأسف از این‌که به کارگران به چشم ابزار و ادوات شهرداری نگاه می‌کنند، یادآور شد: جای تأسف است که نگاهمان به یک انسان به چشم ابزار و ملزومات باشد و در هرجایی بخواهیم آن‌ها را به‌کار بگیریم.

اعمی با تأکید بر این‌که معتقدم همه ما باید به این قشر محروم جامعه کمک کنیم، خاطرنشان کرد: وضعیت کارگران بخش خدمات کاشمر ۵۰ درصد زیر برده‌داری است.

در این جلسه مدیران دو شرکت خدماتی که در بخش خدمات شهری فعالیت دارند ضمن ارائه گزارشی از وضعیت نیروهای زیرمجموعه، اقدامات و حمایت‌های شرکت از کارگران در خصوص حقوق و مزایا و امکانات رفاهی، نسبت به تهیه تصویر از نازیبایی‌های سطح شهر عکس‌العمل نشان دادند و این اقدام را بی‌انصافی در برابر نادیده گرفتن خدمات ارائه‌شده دانستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.