​بنیاد سرو ایرانی راه اندازی شد

​بنیاد سرو ایرانی زیر نظر فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای به عنوان یک سازمان مردم نهاد در شهرستان کاشمرآغاز به کار کرد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، سرو به‌ عنوان یک درخت همیشه سرسبز و استوار است که حتی در سرما پایداری می‌کند و از قدیم الایام سرو ایرانی را با نشان بُته‌جـِغّه، که نقش سرو سرافکنده که نشانه ایران و ایرانیان است می شناسند.
بسیاری بر این باور اند نقش بته جغه که از سالهای بسیار دور در البسه ورزشکاران زورخانه ای نقش بسته است در سرو ایرانی ریشه دارد، سروی که نشانه آزادگی ایرانیان بوده و با آن همه قدرت و جلال از سر فروتنی سر خم کرده است.
برخی دیگر سرو را نشان ایستادگی ایران در برابر تندبادهای حوادث و خمیدگی سر این سرو را نشانی از آسیب دیدن ش در این تندبادها می‌دانند.
اما این گونه گیاهی این روزها در معرض آسیب و تهدید قرار دارد که یکی از نمونه‌های کهنسال این درخت سرو چند هزارساله، در شهر ابرکوه یزد است که کهنسال‌ترین سرو جهان به شمار می‌رود. یکی از ذخیره‌گاه‌های کم‌مانند سروهای کهنسال ایران، دارای بیش از ۲۲ اصله سرو ۲۶۰۰ ساله در استان ایلام است که آنها را به نام سروهای زربین می‌شناسند. این سروها به علت ثبت نکردن و ناشناخته ماندن و در پی سوزانده و بریده شدن، در معرض نابودی هستند.
بر همین اساس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای به عنوان حامی سرو ایرانی (گونه محیط زیستی در معرض آسیب) از سوی وزارت ورزش و جوانان در راستای حفظ و حمایت از محیط زیست می باشد که برای تحقق اهداف این مهم به اجرای برنامه ها و فعالیت های مختلف می پردازد.
یکی از این فعالیت ها فرهنگ سازی وآموزش جامعه ورزش پهلوانی و زورخانه ای در راستای آشنایی و حمایت هر چه بیشتراز این گونه محیط زیستی است که اخیراً در اقدامی شایسته دبیرخانه دائمی بنیاد سرو ایرانی زیر نظر فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای با حمایت هیئت استان خراسان رضوی و همت هیئت شهرستان کاشمر به عنوان پایتخت سرو ایران توسط مجتبی جوهری (رییس فدراسیون) روز پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ جنب پارک دردست احداث بانوان سالن ورزشی سرپوشیده شهرداری واقع در بلوار جانبازان افتتاح گردید.
در آیین افتتاح این بنیاد که هدف اصلی آن اقدامات مهم در راستای حفظ محیط زیست به ویژه سرو ایرانی با محوریت ورزشکاران پهلوانی و زورخانه ای می باشد، امیر فیروزیان (رئیس هیئت استان وجانشین فرمانده ارتش شرق کشور) جلیلیان (دبیر هیئت استان)، چوبدار (پیشکسوت زورخانه ای استان)، شهردار و روسای ادارات ورزش وجوانان، میراث فرهنگی وگردشگری کاشمر، وجمعی از مسوولین باشگاههای فعال سطح شهر وحومه، پیشکسوتان، ورزشکاران وعلاقه مندان به فرهنگ و ایین ورزش زورخانه ای شهرستان کاشمر حضور داشتند.
خاطر نشان می گردد در این مراسم حکم ریاست جدید هیئت شهرستان توسط رئیس فدراسیون اعطاء و در ادامه چند اصله نهال سرو که نماد ورزش پهلوانی و زورخانه ای می باشد توسط مسولین کاشته شد.
دلیل انتخاب کاشمر به عنوان دبیرخانه دائمی بنیاد سرو ایرانی این است که سرو کشمر یا سرو مقدس زرتشت درختی بوده که به باور زرتشتیان به دستور زرتشت کاشته شده بود. این درخت بسیار زیبا و بزرگ بود و مورد تقدس مردم، چندان که آوازه ش به متوکل خلیفه عباسی رسید خلیفه به بریدن آن به خواجه ابوالطیب عامل نیشابور به همراه درودگری نیشابوری و آوردنش به جعفریه فرمان داد. زرتشتیان آن شهر پیشنهاد کردند که در برابر نبریدنش، ۵۰۰۰۰ سکه زر بپردازند. اما این پیشنهاد پذیرفته نشد و سرو کهن‌سال را بریدند و برای خلیفه به بغداد بردند. یک روز پیش از رسیدن درخت به بغداد، متوکل به قتل رسید و این مطابق پیش گویی زرتشت بود که گفته بود هر که این درخت را ببرد، کشته خواهد شد. گفته‌اند این سرو در زمان قطع شدن بیش از ۱۴۰۰ سال عمر داشت.
بر همین اساس در تاریخ روایت است که سرو کشمر را اشو زرتشت پیامبر ایران، آن را با دست خود از بهشت آورده و در زمین کشمر کاشته‌است. حکیم فردوسی در این باره سروده:
یکی شاخ سرو آورید از بهشت بدروازه شهر کشمر بکشت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.