سکوت دامداران در برابر تخریب تاق زارها

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر گفت: متاسفانه بسیاری از دامداران در برابر تخریب تاق زارها سکوت کرده‌اند.

سیدرضا نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هر مرتع را برای دامداران تعریف کرده‌ایم و آن‌ها باید ضمن حفاظت از مرتع خود اقدام به کاشت درخت کنند، بیان کرد: بسیاری از دامداران در برابر اتفاقاتی که برای تاق زارها و تخریب آن‌ها می افتد سکوت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دامداران اگر می‌بینند افرادی اقدام به تخریب تاق زارها می‌کنند نباید سکوت کرده و سریع باید اطلاع دهند وگرنه با از بین رفتن طبیعت و مرتع خودشان ضرر می‌کنند، اظهار کرد: برای منابع ملی باید متولی تعیین شود و ما تنها نظارت کنیم تا طبق مقررات چرای دام صورت گیرد و تخریبی انجام نشود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر یادآور شد: اگر تخریبی در مراتعی که واگذار شده صورت گیرد مرتع را از دامدار متخلف خواهیم گرفت و به دامداران دیگر که شناسایی می شوند خواهیم داد.

نجفی با بیان اینکه وقتی ممیزی صورت گیرد و دامدار تعریف شد از اختیار منابع طبیعی خارج و اختیار به مرتع دار سپرده می‌شود، عنوان کرد: مردم و دامداران باید کمک کنند روند تخریب ها کاهش پیدا کند و منابع ملی برای نسل های بعدی حفظ شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر با اشاره به اینکه اگر گیاهی به خاطر خشکسالی و آتش زدن آن توسط افراد سودجو از بین برود دیگر امکان جایگزینی آن به سادگی نیست، اظهار کرد: برای کاشت ۲۲۵ اصله نهال در هر هکتار با پنج دوره آبیاری به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعتبار نیاز است.

وی بیان کرد: براثر خشکسالی و سایر عوامل تنها ۴۰ تا ۵۰ اصله در هکتار خود را به مرحله دو تا سه سالگی می رسانند.

نجفی با اعلام اینکه از این سال به بعد به بذر می‌نشیند و جاهای خالی پر می‌شود، افزود: باید ده تا ۱۵ سال قرق شود و بهره برداری بهینه صورت گیرد تا به جایگاهی برسند که بشود از آن به عنوان جنگل دست کاشت نام برد.

وی در پایان یکی از معضلات پیش روی این اداره را کمبود نیرو به خصوص در کوهسرخ که عرصه های کوهستانی دارد و نیز کمبود ماشین آلات دانست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.