منابع آبی زیرزمینی کاشمر در مرز بحران

مدیر آبفای شهری کاشمر گفت: تهدید منابع آبی زیرزمینی به واسطه مصرف بی رویه و بدون مدیریت ما را به مرز بحران رسانده است.

به گزارش ایسنا، علیرضا عباسی صبح امروز ۲۱ شهریور ماه در بازدید از پروژه‌های این امور با بیان اینکه رشد بی‌سابقه تقاضای آب و از سویی مصرف بی رویه همراه با اسراف برنامه ریزی متناسب با شرایط حاضر، توجه به مصرف و مدیرت آن را به مسئله ای ضروری تبدیل کرده است.

وی با اعلام اینکه رشد جمعیت، افزایش مصرف سرانه و خشکسالی و… موجب شده هر روز آب شرب در اغلب مناطق کیمیاتر شود، افزود: غیرقابل جانشین بودن این منابع حیاتی مشکل کیمیایی آن را بارزتر می‌کند.

مدیر آبفای شهری کاشمر اظهار کرد: بحران آب در استان زمانی محسوس و ملموس تر خواهد بود که بدانیم ۷۴درصد خراسان رضوی در اقلیم خشک و ۲۶ درصد در اقلیم شبه خشک واقع شده است.

وی با اعلام اینکه پائین بودن میانگین بارندگی در استان به نسبت متوسط کشوری یکی از دلایل وضعیت موجود است، بیان کرد: تهدید منابع زیرزمینی به واسطه مصرف بی رویه و بدون مدیریت ما را به مرز بحران رسانده است.

عباسی با بیان اینکه شهرستان کاشمر از شرایط استانی مستثنی نیست، اظهار کرد: درست مصرف کردن و استفاده بهینه از آب این نعمت ارزشمند در همه زمینه‌ها تنها راهکار برون رفت از شرایط بحرانی است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی تامین آب مکفی و با کیفیت دشواری و پیچیدگی‌های خاصی را به همراه دارد، گفت: آبفای شهری کاشمر این مهم را با حساسیت در دست اقدام دارد.

مدیر آبفای شهری کاشمر با بیان اینکه در برخی روزها و شرایط خاص همانند ۲۹ اسفند و ایام نوروز تامین آب شرب شرایط ویژه‌ای دارد، بیان کرد: با تمهیدات و برنامه ریزی صورت گرفته به رغم مصرف ۷۵۰ لیتر بر ثانیه در ساعات پیک مصرف مشکلی به وجود نیامده است.

وی در ادامه افزود: با شناسایی انشعابات غیر مجاز پرت آب در سال ۹۶ به میزان ۱۹.۸ درصد کاهش یافت و این آمار قابل توجهی است.

عباسی گفت: با راه اندازی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید کنترل هوشمند تاسیسات و سامانه های تله متری تنها اموری در کشور هستیم که در سال ۹۷ کلیه منابع تولیدمان در ساعات پیک مصرف برق خاموش می‌شوند.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود از کلیه شهروندان درخواست داریم تا با مصرف بهینه آب و سایر انرژی‌ها مجموعه‌های خدمات رسان را در امر خدمات رسانی یاری کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.