دستگاه‌های خدماتی حق قطع خدمات خود به مدارس را ندارند

فرماندار کاشمر به اشاره به اینکه در فصل تابستان برخی دستگاه‌های خدماتی، بخشی از خدمات خود را به مدارس قطع کردند، گفت: به آن‌ها هشدار داده شد که حق ندارند خدمات خود را به مدارس قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، محمدعلی نبی پور امروز در جلسه شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان که با قرائت بخشی از وصیت‌نامه شهید علی‌اکبر شکفته آغاز شد، با اشاره به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید و اقدامات انجام‌شده در قالب پروژه مهر برای فراهم کردن زمینه برای حضور دانش‌آموزان و معلمان در مدارس، گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی در حوزه عمرانی در زمینه بهسازی و تجهیز فضاهای آموزشی در سطح شهرستان انجام‌شده است تا دانش‌آموزان، والدین و مجموعه آموزش‌وپرورش دغدغه‌ای در این حوزه برای آغاز بهار تعلیم و تربیت نداشته باشند.

رئیس شورای آموزش‌وپرورش کاشمر با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی، مدیران و مسؤولان ادارات موظف‌اند برای بازگشایی مدارس و فراهم کردن فضایی آرام در راستای سیاست‌های آموزش‌وپرورش در خدمت این خانواده بزرگ باشند، افزود: اگرچه در فصل تابستان برخی از دستگاه‌های خدماتی اقدام به قطع برخی از خدمات کردند، اما به آن‌ها هشدار داده شد که دستگاه‌های خدماتی حق ندارند، خدمات خود را به مدارس قطع کنند حتی اگر مدرسه‌ای به آنان بدهکار باشد.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مشکلات جدی به‌ویژه در حوزه مسائل مالی گریبان‌گیر آموزش‌وپرورش است، یادآور شد: در شرایطی که خیرین همراه هستند و مردم از کمک به این مجموعه دریغ نمی‌کنند انتظار نیست که دستگاه‌های دولتی سنگ‌اندازی کنند.

نبی‌پور بابیان اینکه با آغاز سال تحصیلی شاهد افزایش ترافیک در سطح شهر هستیم، گفت: با تشکیل شورای ترافیک تلاش خواهیم کرد اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود تا شاهد بار ترافیکی روان در سطح شهر باشیم.

وی ادامه داد: در بحث موضوع بهداشت مدارس هم با برگزاری جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی، مشکلات و مباحث بهداشتی احتمالی در سطح مدارس را بررسی و برای رفع آن برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه در موضوع تأمین لوازم‌التحریر از سوی خانواده‌ها مشکلات جدی وجود دارد، اظهار کرد: اگرچه اتاق اصناف شهرستان برای جلوگیری از آسیب به کسبه متقاضی برگزار نشدن نمایشگاه پاییزه در سطح شهرستان است اما با بررسی‌هایی که در این زمینه انجام شد مقرر شد که نمایشگاه پاییزه در کاشمر برپا شود و غرفه‌ای هم برای عرضه لوازم‌التحریر در آن دیده شود.

وی بابیان اینکه پدیده کودک همسری در شهرستان یکی از معضلاتی است که باید به‌صورت جدی به آن پرداخته شود، بیان کرد: باید این معضل در جلسات شورای آموزش‌وپرورش مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

نبی‌پور با اشاره به مطرح‌شدن پدیده کودک همسری در رسانه‌ها و ورود دادستانی مشهد به این موضوع گفت: متأسفانه خراسان رضوی یکی از استان‌هایی است که بالاترین آمار کودک همسری را دارد بنابراین در شهرستان باید به‌صورت جدی به این موضوع به‌عنوان یک مشکل جدی و آسیب اجتماعی ورود کنیم و از تمام ظرفیت و پتانسیل استفاده کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت مداخله تمامی دستگاه‌های متولی در این زمینه افزود: اگرچه بخشی از بروز این معضل به موضوع اقتصادی برمی‌گردد اما قطعاً مباحث فرهنگی در آن بی‌تأثیر نیست به همین جهت برای جلوگیری از بروز فجایع و چالش‌های بعدی آن نباید راحت از کنار آن عبور کنیم.

رئیس شورای آموزش‌وپرورش کاشمر همچنین به اختلاف ایجادشده در موضوع پیش‌دبستانی‌ها هم اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا باید جلسه‌ای برگزار کنیم و به‌صورت متمرکز در سطح شهرستان به جمع‌بندی برسیم تا از بروز آسیب به دانش‌آموزان جلوگیری شود.

وی با تأکید بر اینکه ارائه آموزش در پیش‌دبستانی که هیچ ربطی به آموزش‌هایی که قرار است در مدرسه به آن داده شود ندارد و این تناقض رفتاری و فکری در دانش‌آموز ایجاد می‌کند، اظهار کرد: بدون در نظر گرفتن اینکه متولی کیست همه باید کمک کنیم تا مشکل و اختلاف ایجادشده برطرف شود.

۳۲ هزار دانش‌آموز در کاشمر به مدرسه می‌روند

مدیر آموزش‌وپرورش کاشمر هم در این جلسه گفت: این روزها همکاران اداری و مدیران مدارس تا پاسی از شب در محل کار خود حضور دارند و تلاش می‌کنند با ساماندهی و سازمان‌دهی، زمینه و شرایط خوبی برای حضور ۳۲ هزار دانش‌آموز در ابتدای ماه مهر فراهم کنند.

علی طاهریان با اشاره به اجرای عملیات عمرانی و ساخت کلاس و مدارس جدید در این شهرستان اظهار داشت: تلاش می‌کنیم در حد توان کلاس‌ها و مدارس جدید را برای آغاز سال تحصیلی جدید تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم.

وی ساماندهی نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش را یکی از مشکلات جدی در سال تحصیلی جدید دانست و گفت: در سال تحصیلی جدید ۲۱۴ نفر در آموزش‌وپرورش کاشمر بازنشسته شدند که به دلیل کمبود نیرویی که داشتیم از آنان درخواست کردیم به خدمت خود ادامه دهند که خوشبختانه ۱۷۰ نفر از این افراد موافقت کردند.

مدیر آموزش‌وپرورش کاشمر با بیان اینکه تغییرات دستورالعمل و آئین‌نامه‌ای و تغییرات نظام آموزشی مشکلات و حساسیت‌هایی به همراه داشت، افزود: افزوده شدن پایه دوازدهم در هنرستان‌ها و ۳۵ ساعته شدن پایه دوازدهم، شرایط جدید اقتصادی خانواده‌ها، افزایش جمعیت هزارنفری دانش‌آموزی در سال تحصیلی جدید از جمله مواردی است که باید با نیرو و امکانات موجود آن را مدیریت کنیم و در برخی از کلاس‌ها حدنصاب دانش‌آموزان افزایش خواهد یافت.

طاهریان با تأکید بر اینکه تلاشمان بر این است تا برخی از پروژه‌های عمرانی در حوزه آموزشی را برای استفاده و حضور دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید آماده کنیم، بیان کرد: تعداد ۱۴ پروژه عمرانی که عملیات عمرانی آن در سال‌های گذشته آغازشده است در دستور کار قرار دارد و امیدواریم تعدادی از این پروژه‌ها تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

خانواده بزرگ آموزش‌وپرورش با مشکلات زیادی روبه‌رو است

امام‌جمعه کاشمر هم بابیان اینکه فرارسیدن ماه مهر و رایحه بهار علم و دانش تداعی‌کننده فضای وصف‌نشدنی و خاطرات کلاس درس است، گفت: با توجه به اینکه این زمان تداعی‌کننده خاطرات خوب برای همه ماست ضرورت دارد کمر همت ببندیم و برای فرزندان این مرزوبوم شرایط امن و مطمئنی در مدارس فراهم کنیم.

حجت‌الاسلام سید کاظم طباطبایی با اشاره به اینکه تغییرات و تحولات خوبی در بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش ایجادشده است، یادآور شد: مدرسه‌سازی یکی از سنت‌ها و اقدامات پسندیده‌ای است که برای تأمین فضاهای آموزشی موردنیاز و استاندارد انجام می‌شود.

امام‌جمعه کاشمر با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش به‌عنوان یک خانواده بزرگ با مشکلات و معضلات فراوانی روبه‌رو است خاطرنشان کرد: باید با همراهی و همکاری تمام دستگاه‌ها و نهادها تلاش شود تا به‌ مرور زمان دغدغه‌ها و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد مرتفع شود.

در این جلسه معاونان آموزش متوسطه، آموزش ابتدایی و پشتیبانی گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های حوزه کاری خود ارائه دادند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.