تازیانه سرما بر تن محصولات کشاورزی کوهسرخ

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: سرمازدگی ۱۳ شهریور ماه خسارت بسیاری را به محصولات بخش کشاورزی کوهسرخ وارد کرد.

سید ابوالقاسم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه عمده خسارات سرمازدگی ناشی از افت ناگهانی دما صیفی جات کوهسرخ را تحت تاثیر قرار داده است، عنوان کرد: در سرمازدگی اخیر به ۱۵۰ هکتار محصول خیار منطقه به میزان ۲۵درصد و همچنین ۱۰۰ هکتار محصول گوجه فرنگی به میزان ۲۰درصد خسارت وارد شده است.

وی برآورد ریالی خسارت دو محصول را در مجموع ۲۲ هزار و ۸۴۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: تغییر ناگهانی آب و هوا، همواره یکی از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه هرچند کشاورزان برای مقابله با این پدیده از روش مختلفی بهره می‌گیرند، اما در مواقعی تغییر دمای هوا و بارش باران و برف آنچنان غیرمنتظره است که راهکاری برای جلوگیری از خسارت‌های آن به محصول های کشاورزی وجود ندارد، ادامه داد: در شهرستان کاشمر ۶۸۵ منبع آبی داریم که کار آبیاری ۷۰۲۵ محصولات زراعی ۱۴ هزار و ۷۱۰ هکتار محصولات باغی را به عهده دارند.

وی اظهار کرد: از ۶۸۵ منبع آبی حدود ۲۲۰ رشته قنات، ۲۰۱ چاه عمیق، ۴۴ چاه نیمه عمیق، ۱۸۸ دهنه چشمه و ۳۲ رودخانه فصلی و دهانه آبی است، افزود: خشک‌سالی‌های ۱۸ ساله گذشته و همچنین اضافه برداشت‌ها از منابع آب‌های زیرزمینی موجب شده هرساله شاهد کاهش آبدهی منابع آبی و بخصوص قنوات و چشمه‌ها باشیم.

موسوی با اعلام اینکه بسیاری از قنوات و چشمه‌های دائمی طی چند سال گذشته خشک شده‌اند، گفت: طی دو دهه گذشته متوسط دبی قنوات از ۱۲.۵ لیتر در ثانیه به ۲.۵ لیتر در ثانیه کاهش یافته که این خود اوج فاجعه را می‌رساند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.