کشف موقوفه‌ای در کاشمر با قدمت بیش از ۱۰۶ سال

رئیس اداره اوقاف کاشمر گفت: موقوفه‌ای با قدمت بیش از ۱۰۶ سال در شهر ریوش این شهرستان کشف و به ثبت رسید.
کشف موقوفه‌ای در کاشمر با قدمت بیش از ۱۰۶ سالبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ،حجت الاسلام حسین نیساری رئیس اداره اوقاف کاشمر گفت: موقوفه استاد محمد ولد سالار غیاث و زوجه اش بنت استاد حسین واقع در شهر ریوش از توابع کوهسرخ کشف و در سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شد.

وی اظهار داشت: مدرک مورد نظر که یک استشهاد محلی است مربوط به سوم محرم الحرام سال ۱۳۳۰ قمری (۲ دیماه ۱۲۹۰) است که توسط ریش سفیدان محل مهر و امضا شده است.

نیساری با بیان اینکه در این وقف نامه متاسفانه به تاریخ وقف اشاره‌ای نشده است، گفت : این موقوفه شامل سه قطعه زمین کشاورزی است که به منظور تامین هزینه‌های جاری مسجد جامع شهر ریوش و تعزیه داری امام حسین علیه السلام وقف شده است.

رئیس اداره اوقاف کاشمر گفت: یکی از دغدغه‌های سازمان در خصوص موقوفاتی است که ناشناخته باقی مانده و اسناد آن دست افراد نگهداری می‌شود که احتمال زیاد از دنیا رفته اند و در نتیجه از همه کسانی که با چنین مواردی مواجه هستند به اداره اوقاف شهرستان مراجعه کنند.

گفتنی است: قدیمی‌ترین موقوفات شهرستان کاشمر متعلق به جلال الدین محمد حکیم جنابدی سال ۸۸۰ شمسی (۵۱۷ سال قبل) و ابن علی کاسفی سال ۹۰۲ شمسی (۴۹۵ سال قبل) است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.