ضرورت اختصاص بودجه برای احیای “بادامستان‌های کوهسرخ”

فرماندار کاشمر گفت: تخصیص بودجه مشخص برای احیا و حفظ بادامستان‌های کوهسرخ یک ضرورت است.

به گزارش خبرگزاری همسو، محمدعلی نبی‌پور در بازدید از روستاهای دهستان برکوه بخش کوهسرخ عنوان کرد: یکی از مشکلات اساسی که به عنوان دغدغه روستائیان در دهگردشی‌ها و بازدیدهای روستائی مطرح می‌شود مشکل کم بود آب و منابع آبی روستائی است.

وی در این بازدید که از روستاهای تنورچه، ایور و نامق صورت گرفت، اظهار کرد: در سال‌های اخیر با وضعیت خشکسالی و کم آبی که در منطقه به وجود آمده کاهش منابعی آبی یکی از مشکلات جدی است که زندگی همه را در آینده به خطر خواهد انداخت.

نبی‌پور گفت: اگر بخواهیم نسل آینده در روستاها زندگی کنند، باید در زمینه مصرف آب مدیریت و برنامه‌ریزی داشته باشیم. اجرای لوله‌گذاری و هوشمندسازی چاه‌های آب کشاورزی از اقدامات اولویت‌هایی است که دولت اجرا کرده است.

وی بیان کرد: هرچند اجرای هوشمندسازی چاه‌های آب کشاورزی باعث بروز برخی نارضایتی‌ها در بین کشاورزان شده است اما برای جلوگیری از روش‌های آبیاری سنتی و برداشت‌های بی‌رویه و سوء مدیریت در نحوه مصرف آب چاره‌ای جز اجرای هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی نیست و این اقدامات همه در جهت حفظ منابع آبی صورت گرفته است.

فرماندار کاشمر در همین خصوص عنوان کرد: با کمک دولت و مشارکت و خودیاری کشاورزان و اهالی روستاها بیش از ۱۸۰کیلومتر لوله‌گذاری در روستاها انجام شده است. حفظ منابع آبی از اولویت‌های اصلی دولت است و در راستای حفظ منابع آبی و مدیریت مصرف آب، استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت از اقداماتی است که باید کشاورزان برای انجام آن تلاش نمایند.

نبی پور افزود: برای حفظ بادامستان‌های کوهسرخ به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل بالا در حوزه کشاورزی و اقتصادی منطقه تخصیص بودجه مشخص برای احیا و حفظ بادامستان‌های منطقه از موضوعات جدی است که توسط نمانیده مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیریت جهاد کشاورزی استان در حال پیگیری است.

معدن آهن روستای تنورچه یکی از ذخایر کشور

فرماندار کاشمر در ادامه در جمع مردم روستای تنورچه حضور یافت و گفت: وجود معدن آهن روستای تنورچه در این منطقه یکی از ذخایر کشور است که باید به عنوان یک عامل توسعه و ظرفیت بسیار خوب در زمینه اشتغال روستا محسوب گردد. این معدن یک فرصت برای روستاست و باید به بهترین شکل از این فرصت استفاده کرد. البته به زودی در جلسه‌ای با حضور متولیان معدن و دستگاه‌های مرتبط و اعضای شورای اسلامی مشکلات معدن و مطالبات روستای تنورچه بررسی خواهد شد.

نبی‌پور همچنین در خصوص تقاضای اهالی روستای تنورچه برای ارائه خدمات در بحث ساخت و سازهای خارج از محدوده افزود: در جلسه‌ای که با حضور دستگاه‌های متولی برگزار شد، مقرر گردید در کوتاه مدت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درخصوص شناسایی نقاطی در روستا که خارج از محدوده طرح هادی ساخت وساز شده اقدام نماید تا نسبت به ارائه خدمات به این اهالی اقدامات لازم صورت گیرد.

لزوم حفظ هویت و بافت روستا

فرماندار کاشمر در ادامه در جمع اعضای شورای اسلامی و دهیار روستای نامق حضور یافت و گفت: با اقداماتی که صورت گرفته در حوزه عمرانی و زیرساخت‌ها در روستا مشکل خاصی نداریم .

وی عنوان کرد: یکی از ظرفیت‌های کوهسرخ ییلاقات و طبیعت بکر و زیبای منطقه است که باید از گردشگری منطقه به عنوان یک فرصت ارزشمند برای ایجاد ارزش افزوده و درآمد در کنار کار کشاورزی برای روستادیان برنامه‌ریزی گردد .

نبی پور تاکید کرد: باید موضوع گردشگری جدی گرفته شود چون آینده این مناطق در گرو توجه به این موضوع است. توجه به گردشگری نه تنها زمینه اشتغال را در منطقه فراهم می‌کند بلکه باعث مهاجرت معکوس به این مناطق خواهد شد.

فرماندار کاشمر همچنین به وضعیت قنات روستا اشاره کرد و افزود: باتوجه به کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی‌ در سال‌های پی در پی باید به دنبال احیای قنوات و لای‌روبی آن‌ها باشیم.

وی همچنین برلزوم حفظ هویت و بافت روستای نامق تاکید کرد و گفت: باید با برنامه‌ریزی وتعریف پروژه‌های جدید برای فضای کالبدی روستا در راستای عمران، آبادانی و پیشرفت روستا تلاش کرد .

بخش کوهسرخ در فاصله ۳۵ کیلومتری کاشمر قرار دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.