کاشمر؛ رتبه اول نشست زمین در کشور

کاشمر رتبه اول نشست زمین را در کشور به خود اختصاص داده است.

کاشمر؛ رتبه اول نشست زمین در کشوربه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، هادی معماریان پژوهشگر حوزه آب و خاک در خراسان گفت: نشست زمین در دشت ممنوعه کاشمر بحرانی است و وضع نگران‌کننده‌ای دارد.
وی افزود: اکنون در بحرانی‌ترین دشت کشور شاهد شکاف‌هایی با طول ۵ کیلومتر هستیم، بدون شک اگر این شکاف‌ها به درون شهر برسد خسارت‌های بسیاری را وارد خواهد کرد.

معماریان اظهار داشت: این فرونشست‌ها به علت برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی روی داده است.

این پژوهشگر حوزه آب و خاک با بیان این که مدیریت نادرست منابع آب، حفر چاه‌های غیرمجاز، توسعه نیافتن شبکه‌های آبیاری و خشکسالی‌های پیاپی ازعوامل فرونشست‌های زمین است، تصریح کرد: سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب در کاشمر کسری مخزن و حدود ۳۰ سانتیمتر نشست زمین روی می‌دهد.

وی ادامه داد: در آخرین بررسی‌های صورت گرفته در یک کیلومتری روستای قوژد به عنوان نزدیک‌ترین روستا به شهر کاشمر بر اثر نشست زمین شکاف‌های ۸ تا ۱۰ متری روی داده است و در برخی نقاط از معابر شهری نیز شکاف‌هایی دیده می‌شود.

معماریان با اشاره به اینکه نشست زمین در دشت کاشمر به دو صورت نشست ناحیه‌ای و محلی است، گفت: نشست محلی به تعداد زیاد، ولی بیشتر محدود به محل چاه‌های بهره برداری است.

این پژوهشگر آب و خاک همچنین افزود: در اطراف روستا‌های ظاهرآباد، فیروزآباد، عظیم‌آباد، کلاته‌شادی و جنوب روستای کندر پدیده نشست همراه با شکاف‌های طولی است و چنانچه اقدام به موقع نشود پیشروی این بحران مشکلات جدی‌تری ایجاد می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.