نهمین جشنواره علوم قرآنی در کاشمر برگزار می‌شود

جواد روشندل در جلسه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی نهمین جشنواره علوم قرآنی و نمایشگاه قرآن کریم که در محل سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد؛ توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در بین عموم مردم، تبلیغ، گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی و تأکید بر آرمان‌ها و ارزش‌های معنوی با محوریت فرهنگ قرآنی، ایجاد زمینه مناسب برای ایجاد جذب و حضور جوانان با تأکید بر تدبر و تعمق بر آیات الهی، شناسایی، جذب و معرفی تشکلات و خادمان قرآنی استان، توسعه و ترویج معنویت در جامعه از طریق فعالیت‌های قرآنی، ایجاد انگیزه در جامعه به خصوص قشر دانشگاهی، حوزوی و فرهنگی برای پژوهش و تعمق در مفاهیم قرآنی را از مهمترین اهداف برپایی این جشنواره دانست.

وی با بیان این که انجام امور اجرایی و دبیرخانه جشنواره به موسسه پردیس قرآن کریم شهرستان واگذار شده گفت: جشنواره علوم قرآنی در مرحله اول به صورت شهرستانی برگزار می‌شود و منتخبین این جشنواره به به مرحله استانی را پیدا خواهند کرد.

وی همچنین در خصوص هیأت داوران افزود: داوران مرحله شهرستانی توسط ستاد شهرستان به ستاد استان اعلام و باید مورد تآیید این ستاد قرار گیرند.

وی در ادامه با اشاره به این که در نهمین جشنواره علوم قرآنی در بخش هنرهای قرآنی شامل فیلم‌نامه‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی فیلم‌های کوتاه داستانی، فیلم کوتاه مستند ، پویا نمایی و نماهنگ و گرافیک و کاریکاتور، تذهیب‌های قرآنی و نقاشی برگزار می‌شود گفت: در بخش فیلم نامه‌نویسی با موضوعات داستان‌های قرآنی از جمله زندگی و سیره پیامبران الهی از دیدگاه قرآن با تأکید بر سیره پیامبر اکرم(ص)‌، زندگی دیگر شخصیت‌های قرآن و تمثیل‌های قرآنی و در بخش نمایش‌نامه نویسی با موضوع معارف قرآنی در حوزه فردی و اجتماعی با تأکید بر موضوعات همت مضاعف و کار مضاعف، قانون گرایی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، خود باوری، ابتکار و خلاقیت و …برگزار می‌شود .

رئیس ستاد اجرایی نهمین جشنواره علوم و هنرهای قرآنی کاشمر افزود: در بخش هنرهای قرآنی نغمات قرآنی شامل دعاخوانی اعم از دعای سحر (در ماه مبارک رمضان )، ادعیه منتخب صحیفه سجادیه، دعای سمات و بخش آزاد از متون مناسب دینی غیر تقلیدی و ابتهال شامل مناجاتهای منتخب از قرآن و ادعیه مأثوره ( صحیفه سجادیه ) و بخش آزاد از متون مناسب دینی غیر تقلیدی است. روشندل گفت: در بخش علوم قرآنی نیز ارئه مقاله با موضوع اصول و مبانی تفسیری حضرت رضا و بررسی دیدگاه امام رضا درباره شأن نزول آیات مد نظر است.

وی در پایان گفت: در سال جاری برای اولین بار جشنواره‌های قرآنی به صورت ملی و بین المللی در سراسر کشور برگزار خواهد شد به همین جهت پس از برگزار مرحله شهرستانی کلیه آثار منتخب و غیر منتخب جهت نمایش و گزینش به استان ارسال می‌شوند .

گفتنی است؛ در پایان جشنواره از خادمان قرآن کریم تجلیل خواهد شد .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.