رییس هیات شطرنج کاشمر: نباید به شطرنج به عنوان یک بازی ساده نگریست

رییس هیات شطرنج کاشمر گفت: نباید به شطرنج به عنوان یک بازی ساده نگریست.
حسین حسن‌نژاد، اهداف آموزش شطرنج را بالا بردن اعتماد به ‌نفس و تمرکز، تقویت حافظه و رشد و پرورش فکر عنوان کرد و افزود: متاسفانه افراد به شطرنج به عنوان یک بازی ساده می‌نگرند نه یک عامل پرورش و رشد فکر و این امر سبب عدم توجه مناسب به این ورزش شده است.
وی با بیان اینکه از سال ۷۹ فعالیت خود را به عنوان دبیر هیات شطرنج کاشمر آغاز کرده است، تصریح کرد: در سال‌های ابتدایی به علت عدم توجه مسوولان تربیت بدنی شهرستان، ورزش شطرنج رشد مناسبی نداشت اما طی سال‌های اخیر این ورزش رشد قابل قبولی داشته و در این مدت توانستیم مقامات فراوانی کسب کنیم.
وی افزود: در حال حاضر حدود ۸۰ نیروی فعال و ۳۰۰ نیروی غیرفعال ورزش شطرنج در شهرستان وجود دارد و۳۰ نفر هم توانستند در سطح استان فعالیت کرده و مقام کسب نمایند.
وی از راه‌اندازی مدرسه شطرنج شهرستان کاشمر خبر داد و گفت: این مدرسه مجهز به انواع کتاب‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی بوده و کلاس‌های ویژه‌ای همراه با مربیان مجرب برای افراد سنین ۶ الی ۱۸ سال برگزار خواهد کرد.
حسن‌نژاد افزود: با توجه به اینکه اصول شطرنج با علم ریاضی ارتباط تنگاتنگی دارد، در خانه ریاضیات این شهرستان نیز به زودی کلاس‌های شطرنج برگزار خواهد شد.
وی تصریح کرد: ورزشکاران این رشته که صاحب عناوین مختلف در سطوح استانی و کشوری می‌باشند در سال‌های اخیر توانسته‌اند با رتبه‌های بسیار عالی در رشته‌های ریاضی به دانشگاه‌های معتبر کشور راه یابند.
داور منتخب مسابقات بین‌المللی شطرنج فجر با اشاره به اینکه ورزش شطرنج به علت پرداخت حق‌الزحمه به مربیان و استادان مجرب، ورودی مسابقات و هزینه‌های دیگر، ورزشی پرهزینه به شمار رفته و همه افراد توانایی پرداختن به این ورزش را ندارند، خاطرنشان کرد: با حضور رییس جدید اداره تربیت بدنی اعلام کردیم هر کس به مسابقات استانی یا کشوری برود بیشتر هزینه‌هایش را اداره تربیت بدنی پرداخت می‌کند که این امر فقط در شهرستان کاشمر اتفاق افتاده و حتی مراکز استان‌هایی چون خراسان جنوبی و شمالی این امکان را ندارند.
وی افزود: شهرستان کاشمر به عنوان فعال‌ترین شهر شطرنجی استان انتخاب شده است و به پیشنهاد استان، شهرستان کاشمر از شهرستان‌های دیگر استان برای رشد و رونق شطرنج و سوق دادن آن به سمت‌وسوی مناسب جهت برگزاری مسابقات ویژه شهرستان‌ها دعوت می‌کند.
رییس هیات شطرنج کاشمر در ادامه به برگزاری اولین دوره کلاس شطرنج ویژه نابینایان در شهرستان کاشمر اشاره کرد و گفت: حدود ۱۲ نفر از نابینایان شهرستان به این ورزش روی آورده‌اند و در صورت تداوم این روند در نظر داریم میزبانی مسابقات استانی و حتی کشوری را بر عهده بگیریم.
حسن‌نژاد تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت مکان و امکانات هیات در شهرستان بسیار مناسب است، به طوری که ما توانایی میزبانی مسابقات استانی و کشوری را نیز داریم.
رییس هیات شطرنج کاشمر تاکید کرد: استعدادها در شهرستان در زمینه‌ی شطرنج بالاست، اما به دلیل عدم فرهنگ‌سازی مناسب جهت نیروی انسانی، مشکلاتی وجود دارد.
گفتنی است حسین حسن‌نژاد دارای دو دوره قهرمانی دانشجویان استان در سال‌های ۷۷ و ۷۸ و نایب قهرمانی مراکز آموزش عالی کشور در سال ۸۱، همچنین مربیگری تیم فرزندان جانبازان استان خراسان در سال ۸۲ و کسب مقام سوم با این تیم، مربیگری تیم آموزشگاه‌های استان خراسان در سال‌های ۸۴ و ۸۵ و کسب مقام‌های دوم و سوم کشور با این تیم است.
1 دیدگاه
  1. به آقای حسن نژاد نباید به عنوان فردی ساده نگریست اومردی بزرگی است که ۲۰۰۰حرکت حریف را در۱ثانیه پیش بینی می کند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.