نهمین جشنواره علوم قرآنی در کاشمر به کار خود پایان داد

پنجم شهریورماه در مراسم اختتامیه این جشنواره که امام جمعه، فرماندار و جمعی از خادمین قرآنی حضور داشتند، حجت‌‌الاسلام «سید قاسم یعقوبی»، امام جمعه کاشمر طی سخنانی با اشاره به اهمیت قرآن گفت: خداوند هر آنچه را که برای بشر لازم بوده در قرآن آورده است.

وی با انتقاد از اینکه برای امتی که قرآن کتاب زندگی اوست شایسته نیست رازهای این کتاب آسمانی برایش پنهان و مخفی بماند، گفت: خداوند قرآن را بدین جهت برای ما فرستاده تا هر آنچه شایسته انسان است را از محضر قرآن درک کنیم لذا در کنار قرآن مفسری که علم الهی داشته باشد گذاشته است.

وی با تأکید بر اینکه انسان آخرالزمان نباید حقایق را آن گونه که هست در یابد، اظهار کرد: بایسته و شایسته این امت است که خداوند را آنگونه که هست بشناسد به همین جهت سوره اخلاص را آورده تا به عمق وحی در قرآن پی ببریم.

وی با اعلام اینکه خداوند فرموده همیشه در هنگام خواندن قرآن باید در آن تدبر کنید، افزود: در بیشتر آیات قرآن صحبت از علم فقه و رشد معنوی انسان شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس روایات کریمه، خداوند پیامبران و کتب آسمانی را بر حسب استعداد و ظرفیت آن ملت نازل و دستورات خود را ارائه می‌کند، گفت: در زمان موسی از تورات، در دوره عیسی‌ از مفاهیم انجیل و در امت آخرالزمان و اسلام از قرآن و مفاهیم قرآن درک می‌شود.

امام جمعه کاشمر در ادامه خطاب به خادمین و قاریان قرآن گفت: شما که حاملان قرآن هستید و از عطر آن استشمام می‌کنید برای شیرین کردن زندگی خویش و جامعه، قرآن و اطاعت از دستورات آن را جدی بگیرید.

وی با بیان اینکه قرآن بیش از این به گردن ما حق دارد، اظهار کرد: اگرچه افراد بسیاری با قرآن انس دارند و برای فهم بهتر این کتاب الهی و برپایی جلسات قرآن زحمات بسیاری متحمل می‌شوند، اما هنوز تا ادای کامل حق قرآن فاصله بسیار داریم.

وی تصریح کرد: باید برای درک عمیق قرآن تلاش کنیم و برای زندگی و سعادت خود به دستورات قرآن عمل نماییم.

وی با اشاره به اینکه وقتی قرآن می‌خوانیم باید خود را مخاطب مستقیم پروردگار عالم بدانیم، ابراز امیدواری کرد: روزی برسد که هر یک از ما وقتی قرآن را باز می‌کنیم این گونه باشد که درهای آسمان باز شده و گوش جان صدای جبرئیل را می‌شنود و وقتی به آیات قرآن نگاه می‌کنیم گویا به عرش الهی می‌نگریم.

در ادامه «جواد روشندل»،‌ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر طی سخنانی با بیان اینکه این جشنواره با همکاری موسسه فرهنگی ـ هنری پردیس قرآن، جامعه‌القرآن، مهد تخصصی قرآن شکوفه‌ها و … برگزار شده است، افزود: بالغ بر ۸۲ نفر در نهمین جشنواره علوم قرآنی شرکت کرده‌‌اند.

وی گفت: نهمین جشنواره علوم قرآنی کاشمر در ۱۲ رشته سحر‌خوانی، مناجات‌خوانی، دعا‌خوانی، تذهیب، نقاشی، قصه‌قرآنی، پژوهش، گرافیک، پویا‌نمایی، نمایشنامه‌نویسی، فیلم‌نامه و فیلم کوتاه داستانی برگزار شد.

وی با بیان اینکه تا‌کنون پنج دوره متوالی جشنواره علوم قرآنی در شهرستان توسط موسسه فرهنگی ـ هنری پردیس قرآن کریم و چهار جشنواره توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اجرا شده است، افزود: موسسه فرهنگی ـ هنری پردیس قرآن کریم یکی از موسسات موفق به لحاظ حفظ و قرائت قرآن در سطح ملی است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون جشنواره‌های قرآنی فقط تا مرحله استانی برگزار می‌شد، افزود: امسال برنامه‌ها و جشنواره‌های قرآنی تا مرحله ملی و کشوری برگزار می‌شود.

وی اعتبار لازم جهت برپایی نهمین جشنواره علوم قرآنی را دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

در پایان مراسم نیز ضمن تقدیر از نفرات برتر شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف جشنواره از ۶۶ مربی برتر، خادمان و سرپرستان و قاریان ممتاز قرآن کریم تجلیل به عمل آمد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.