مسئول میراث فرهنگی کاشمر: تأسیس پ‍ژوهشکده باستان‌شناسی در کاشمر ضروری است

محمد ‌نظام‌آبادی اظهار داشت: قاچاقچیان اموال فرهنگی و مخربان آثار تاریخی از فضای آرام موجود در روستاها و نقاط دور افتاده سوءاستفاده می‌کنند.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر گفت: قاچاقچیان اموال فرهنگی با توجه به فضای آرام موجود در روستاها به خرید و فروش اشیای عتیقه و همچنین حفاری غیرمجاز و تخریب تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌پردازند.
وی تصریح کرد: اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی در روستاها باید حضور این‌گونه افراد را به این اداره‌ کل، پایگاه بسیج و نیروی انتظامی اطلاع دهند.
وی با تأکید بر حفظ مواریث فرهنگی خواستار توجه بیشتر انجمن‌های میراث فرهنگی در حفظ و نگهداری آثار تاریخی شد و افزود: یکی از وظایفی که انجمن‌های میراث فرهنگی باید به آن توجه داشته باشند، توجه به حفاظت و نگهداری آثار تاریخی محل زندگی خود و همچنین جلب مشارکت‌های مادی و معنوی اعضا و سایرین برای مرمت و بازسازی آثار تاریخی با توجه به دستورالعمل‌های مربوطه است.
نظام‌آبادی حفاظت و مرمت را یکی از ضروریات یک اثر تاریخی و جزو لاینفک آن دانست و خاطر‌نشان کرد: با توجه به تنوع و تعدد آثار تاریخی در کشور، حفاظت و مرمت این آثار خارج از چارچوب یک تشکیلات اداری بوده و توجه عموم به این امر ضروری است.
وی با بیان اینکه همه ما در مواریث به جای مانده از نیاکان خود سهیم هستیم، تأکید کرد: باید در راستای حفظ و نگهداری آن بیش از پیش بکوشیم زیرا اقتدار فرهنگی ما در گرو حفظ همین مواریث مادی و معنوی است.
نظام‌آبادی مشارکت دلسوزانه دهیاری‌ها و اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی و آحاد جامعه را در حفاظت و مرمت آثار و ابنیه تاریخی خواستار شد و تأسیس یک پ‍ژوهشکده باستان‌شناسی را در شهرستان کاشمر با توجه به سوابق تاریخی و همچنین وجود آثار تاریخی قبل و بعد از اسلام ضروری دانست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.