رییس اداره محیط ریست کاشمر: راه‌اندازی پاسگاه محیط ‌بانی در کوه‌سرخ ضروریست

رییس اداره محیط زیست کاشمرگفت: اگر مردم خود را حافظ محیط زیست بدانند، در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست مشکلی نخواهیم داشت.
مهدی توکلی، بر توسعه فرهنگ زیست محیطی تاکید کرد و افزود: اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص جایگاه منابع حیاتی محیط زیست در راستای توسعه فرهنگ زیست محیطی ضروری است.
وی با اشاره به اینکه مجموعه امکانات موجود و در اختیار ادارات حفاظت محیط زیست، در زمینه نیروی انسانی و تجهیزات جوابگوی نیازها نیست، گفت: باید به تقویت نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز اقدام کنیم.
وی با اشاره به اینکه نُرم متعارف حضور محیط‌بان در عرصه‌های طبیعی مشابه ساختار جغرافیایی استان خراسان به ازای هر سه تا چهار هزار هکتار یک نفر است، افزود: در استان خراسان هم‌اکنون به ازای هر ۱۰ تا ۱۱ هزار هکتار، یک محیط‌بان فعالیت می‌کند که لازم است برای رفع کمبودهای موجود تلاش شود.
توکلی با بیان اینکه چند برابر نیروهای محیط بان فعلی به نیروی انسانی نیاز است، به ایسنا گفت: همیاران افتخاری و پاکیاران محیط زیست در قالب تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی جهت حفاظت از محیط زیست به ما کمک می‌کنند اما در چهارچوب ساختار اداری نیستند.
وی به احداث پاسگاه محیط‌بانی در منطقه کوه‌سرخ اشاره کرد و افزود: با توجه به گستردگی و وسعت حوزه محیط زیست در بخش کوه‌سرخ، احداث پاسگاه محیط‌بانی در این بخش ضروری است.
وی با بیان اینکه احداث پاسگاه محیط‌بانی در منطقه پیرعلیا واقع در ضلع جنوبی منطقه سیدمرتضی امنیت منطقه را افزایش داده است، افزود: امیدواریم سال آینده بتوانیم پاسگاه محیط بانی بخش کوهسرخ را افتتاح کنیم.
توکلی به ضرورت افزایش مساحت سایت تکثیر قوچ و میش در منطقه پیرعلیا تاکید کرد و گفت: این سایت نخستین سایت تکثیر و راه‌اندازی قوچ و میش در کشور است و سال گذشته در منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی راه‌اندازی شده است.
وی افزود: امیدواریم در فاز دوم، مساحت این سایت به ۲۰ هکتار گسترش ‌یابد تا گونه‌های تکثیر یافته در همان منطقه رهاسازی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.