موزه آثار و اسناد شهید شهید آیت الله مدرس (ره)

موزه ها گنجینه گوهر های معنوی و هنری بشرند و تلاش می کنند انتقال دهنده میراث معنوی ، اخلاقی ، علمی و فنی و زیبا شناسی در میان بیشترین افراد با هداف گسترش شناخت انسان از زندگی و میراث گذشته باشند .
موزه ها عرصه پهناور اندیشه هزهران عالم ، دانشمند ، مخترع ، هنرمند ، فیلسوف و … می باشند که پس از گذشت سالها هنوز زنده اند ، سخن می گویند ، تعلیم می دهند صورتگری می کنند و به حیات معنا و مفهوم می بخشند و سادتمند انسانی است که قبل از مرگ تا آنجا که می تواند از این میراث با ارزش تمدن بشری خوشه چینی کند و آن را به فرزندان خود منتقل سازد ، چنین انسانی تا واپسین دم حیات مدیون و شاکر این میراث زوال ناپذیر خواهد بود ، چون می داند که این گنجینه های نا تمام پرورانده ما انسانها و حیات جاوید ماست .
و آقای شهید که همچون نهضتی فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، ظلم ستیزی و ضد استعماری می باشد این معلم آزادی و آزادگی ، عالمی است عاشق که با دیدن آثار و اسنادش فرصت و مجالی در خور برای بازیابی ارزشها و اصالتهای لگد مال شده در گذرگاه چکمه زندگی شهید آیت ا… مدرس (ره) که با درس عبرتهای فراوان آمیخته است و این درس عبرتها به همراه زیبایی هایی که در اخلاق و سلوک آن بزرگمرد دیانت و سیاست نهفته است ذخیره ارزشمندی است برای نسل امروز و فردای ما .
از این رو مجتمع فرهنگی شهید آیت ا… مدرس (ره) معرفی و نکو داشت و زنده نگه داشتن یاد و خدمات اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی این عالم مجاهد را در قالب رسالت موزه داری بر عهده گرفته است زیرا موزه ها عهده دار اشاعه فرهنگ جوامع می باشند .
موزه آثار و اسناد شهید آیت ا… مدرس (ره) که اختصاصاً به معرفی این شهید بزگوار پرداخته است در سال ۱۳۸۱ با همت امور فرهنگی مجتمع شهید آیت ا… مدرس (ره) و با مساعدت آستان قدس رضوی با گرد آوری اسناد و تصاویر و بعضی از وسایل شخصی ایشان تجهیز شد و در تاریخ دهم آذر۱۳۸۳ همزمان باشصت و هفتمین سالگرد شهادت آیت ا… مدرس (ره) و روز مجلس توسط جناب آقای دکتر حداد عادل ریاست محترم مجلس شورای اسلامی رسماً گشایش یافت و مورد بهره برداری عموم قرار گرفت .
این موزه مجموعه ای است شامل اسناد و دست نوشته ها و وسایل شخصی از جمله قرآن ، عصا ، دو عدد پیراهن ، چراغ ، قلم ، سجاده و پارچ سفالی و … شهید آیت ا… مدرس (ره) . بخشی از فضای موزه به وسایل اهدایی و بعضی از اشیاء و وسایلی که از لحاظ زمانی و مکانی هم دوره با شهید مدرس بوده و بیانگر اوضاع اجتماعی فرهنگی و اقتصادی آن ایام می باشند اختصاص دارد .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.