نبض زندگی در مرکز نگهداری معلولان «رمضان» کاشمر به کندی می زند

فرصتی پیش آمد تا به مرکز نگهداری معلولان ذهنی «رمضان» کاشمر برویم و از نزدیک شاهد زندگی ساده و بی آلایش ۵۱دختر معلول ذهنی باشیم. همین که وارد شدیم یکی از معلولان با صدای بلند سلام کرد و چند نفر دیگر که روی زمین و بر روی موکتی دراز کشیده بودند با تعجب خیره خیره به ما نگاه کردند. گویی با چشمانشان سخن می گفتند و می گفتند:«قدر سلامتی خود را بدانید!»

مسئول آسایشگاه یکی از آن ها را نشان مان داد و گفت: او پدر و مادرش را در حالی که عازم سفر عتبات عالیات بوده اند در حادثه ای از دست داده و برادرش هم معلول ذهنی است هر دو بی سرپرست مانده اند و اینک برادرش در مرکزی دیگر و در شهری دیگر نگهداری می شود و خودش نیز اینجاست.

او دختر دیگری را نشان مان داد و گفت: این دختر را در شهر… پدر و مادرش رها کرده  اند و برای نگهداری به این مرکز فرستاده  شده است. او به معلول ذهنی دیگری اشاره کرد که در کنار دیوار نشسته بود و در حالی که لبخند به لب داشت با دست هایش بازی می کرد. تعریف کرد که در خانواده آن ها چند معلول وجود دارد که بر اثر مشکلات اقتصادی این یکی را برای نگهداری به این مرکز آورده اند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید

یکی دیگر از آن ها مدام دور و بر ما می گشت و سر وصدا می کرد! گویی می خواست چیزی بگوید، هر چه دقت کردیم متوجه نشدیم که درددلش چیست و فقط دیدیم که دست هایش را با روسری بسته اند که ناخواسته خودش و دیگران را اذیت نکند.

چند معلول هم در داخل حیاط سرگرم بودند. مسئول آسایشگاه دیواری را نشان مان داد که بالای آن حصار نصب کرده  بودند، می گفت یکی از معلولان مدام از دیوار بالا می رفته و ما این کار را کرده ایم که دیگر از دیواربالا نرود و جان خودش را به خطر نیندازد. در کنار دیوار هم معلولی در حال گل بازی بود و با تعجب به ما می نگریست.مدیر مرکز، عکس یکی از معلولان را نشان مان داد و گفت: این مدام گریه می کرد تا این که چندی پیش از دنیا رفت.پرستار مرکز از فعالیت های آموزشی همچون کاردستی، مروارید بافی و… سخن می گفت که به معلولان آموزش می دهد و مدیر آسایشگاه نیز از استاندارد نبودن مکان گلایه داشت.

بیان مشکلات

برای اطلاع بیشتر از مشکلات این آسایشگاه با مدیر مرکز به گفت وگو نشستیم.

مجید اسکندری با بیان این که این موسسه خیریه که به صورت هیئت امنایی اداره می شود، از سال ۷۹ تاسیس و در سال ۸۱ به بهره برداری رسیده، گفت: از همان زمان یک منزل مسکونی را به منظور نگهداری معلولان ذهنی اجاره کردیم که هزینه های زیادی صرف فضاسازی آن شد.

وی افزود: طبق استانداردها این مکان برای نگهداری ۱۵الی۲۰ معلول مناسب است در صورتی که اکنون از ۵۱ معلول نگهداری می شود.

اسکندری از نگهداری معلولان از سن ۱۴تا۶۰ سال در این مرکز خبر داد و گفت: بیشتر این معلولان که از شهرستان های مختلف می باشند، بی سرپرست و یا رها شده و مجهول الهویه هستند که به علت شرایط دشوار نگهداری و هزینه های بالای دارو و درمان، خانواده های مستضعف آن ها را رها می کنند چرا که هزینه نگهداری هر معلول ذهنی با توجه به بالا بودن قیمت قرص های مغز و اعصاب ماهیانه بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می باشد ضمن این که یک نفر هم باید به طور مداوم مراقب آن ها باشد.

وی از اجرای برنامه های مختلفی برای این معلولان خبر داد و خاطر نشان کرد: ما برای معلولان، روزانه برنامه های ورزشی داریم و همچنین برای آن هایی که در تقسیم بندی ما، آموزش پذیر بالا هستند کلاس های مختلفی مانند گلسازی، عروسک سازی و نیز اردوهای مختلف در داخل و خارج از شهرستان برگزار می کنیم.

اسکندری مشکل جدی این موسسه را در حال حاضر تأمین هزینه های ساخت مکان جدید عنوان کرد و اظهار داشت: زمینی به مساحت تقریبی ۵ هزارمترمربع از زمین های موقوفه در بولوار سید مرتضی(ع) تهیه شده که خود واگذاری زمین به موسسه با مشکلات فراوان همراه بوده و ۴ سال وقت ما را گرفته و سرانجام این زمین از طریق اوقاف با حق پذیره ۵۰ درصد به مبلغ ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ما واگذار شد. در نهایت از اردیبهشت ماه سال ۸۷ کار اجرایی ساخت آن با استفاده از نقشه های فنی مهندسی سازمان بهزیستی خراسان رضوی آغاز شد و با توجه به این که مراکز نگهداری معلولان مانند بیمارستان ها باید استانداردها و شرایط ویژه ای داشته باشد، برای ساخت، تکمیل و تجهیز آن هزینه فراوانی نیاز است.

نیازها

وی افزود: از سال ۸۷ که کار ساخت پروژه آغاز شده است تاکنون بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرده ایم اما متأسفانه به علت نداشتن بودجه اخیرا کار اجرای پروژه متوقف شده است و اکنون در مرحله تأمین تأسیسات مورد نیاز هستیم و باید بگوییم کل ساختمان یک طرف و تأسیسات یک طرف! به عنوان مثال ما دو دستگاه هواساز نیاز داریم که همین یک مورد بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد.

اسکندری افزود: تا قبل از این کمک های غیرنقدی همچون مصالح ساختمانی و… مورد نیاز ما بود اما در حال حاضر آنچه می تواند به ما کمک کند کمک های نقدی است چرا که خرید و تأمین تأسیسات یک امر تخصصی است و ما این کار را با همکاری مهندس تأسیسات انجام می دهیم و باید بگوییم که مرکز نگهداری از معلولان ذهنی شرایط خاص خود را دارد و حتی برخی تجهیزاتی که در آن باید به کار برود در بیمارستان هم وجود ندارد. به عنوان مثال در داخل اتاق ها نباید لوله های بخاری و گاز و همچنین کلید و پریز وجود داشته باشد و یا نیاز به وسایل خاص اطفای حریق، دوربین های مدار بسته و… می باشد.

با تشکر از فیض عارفی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.