خانه دانش کاشمر مرمت شد

http://chtn.ir/UploadedFiles/Fa/News/2/Image109403.jpg

مسئول میراث فرهنگی کاشمر گفت: ساختمان دانش یکی از آثار تاریخی شهرستان کاشمر است که در سال ۱۳۸۸ به شماره ۲۸۲۰۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محمد نظام آبادی با بیان این مطلب افزود: این بنا متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره بعد از آن است که با کاربری مسکونی ساخته شده و در سال ۱۳۸۸ از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری با اعتبار ۱۲۵ میلیون تومانی برای ساختمان موزه مردم شناسی کاشمر تملک شده است.

وی اظهار داشت: این بنا در دو طبقه با زیر بنایی در حدود ۸۵۰ متر ساخته شده که وجود بادگیر، حوضخانه، آب انبار در طبقه پایین از ویژگی‌های بارز معماری آن است ضمن اینکه و در وسط این ساختمان حیاط بزرگی ساخته شده است.

نظام آبادی افزود: با توجه به اینکه ساختمان دانش چندین سال غیر مسکونی وخالی از سکنه بوده آسیب‌هایی از جمله فرسودگی و نفوذ رطوبت در دیواره پی ساختمان تا ارتفاع ۵/۱ متر زیر زمین، ترک خوردگی ناودان‌ها و تأسیسات آب رسانی و نفوذ آب و رطوبت به دیواره و سقف در آن مشهود بود.

وی تصریح کرد: این ساختمان از ابتدای تملک در چندین مرحله مرمت و بازسازی شده و امید است در سال جاری نیز با همکاری و مساعدت اداره کل خراسان رضوی نسبت به تعویض و بازسازی ناودان‌ها، سبک سازی و اجرای شفته آهک و دوغ آب گچ، آجر فرش و مرمت بادگیرهای پشت بام آن اقدام شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر در پایان اظهار داشت: بام این ساختمان با اعتبار ۲۵۰ میلیون ریالی مرمت شده و در نظر است این ساختمان تبدیل به موزه مردم شناسی شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.