رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر گفت: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند.

دکتر عارفی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با اشاره به اینکه خون دام ، ضمن آلوده کردن محیط می تواند باعث انتقال ، انتشار و ماندگاری عوامل ایجاد بیماری ها گردد، از مسوولان هیات امنای تکایا و مساجد و نمایندگان هیات های مذهبی خواست با توجه به اینکه خون دام به علت دارا بودن مواد غذایی لازم ، محیط فوق العاده مناسبی برای رشد و تکثیر انواع میکروب ها است، از ذبح دام در معابر عمومی امتناع کنند.

وی افزود: بسیاری از عوامل بیماری‌زا قبل از ایجاد علایم بالینی در دام می تواند هنگام ذبح دام سالم از طریق خون و از راه پوست و بعضا از طریق گرد و غبار آلوده وارد بدن افراد در تماس ، بخصوص در زمان مراسم عمومی مانند هیات ها و دسته های عزاداری شده و ایجاد بیماری نماید.

دکتر محمد عارفی با بیان اینکه ذبح دام در معابر عمومی و به مناسبت‌های مختلف مذهبی علاوه بر مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی ، مشکلات اجتماعی و بعضاً روانی ، به خصوص در کودکان و خردسالان ایجاد می‌نماید و موجب جاری شدن خون در معابر عمومی ، گسترش و تکثیر عوامل بیماری‌زای مشترک هم‌چون ، شاربن ، تب‌مالت ، تب‌کریمه کنگو و . . . می‌شود، افزود: در صورت مشاهده این‌گونه موارد با متخلفان برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی از کلیه متولیان و هیات امنای تکایا ، مساجد و دسته های عزاداری درخواست کرد جهت ذبح دام به کشتارگاه مراجعه کنند تا مراحل بازرسی قبل ، حین و پس از کشتار زیر نظر بازرسان بهداشتی دامپزشکی انجام گرفته و گوشت استحصالی با خودروهای مخصوص حمل ، به محل طبخ انتقال داده شود و از آلودگی های ثانویه جلوگیری شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.