آشنایی با حیات وحش کاشمر – جانور شناسی

پلنگ (Panthera pardus)

مشخصات: جثه ای بزرگ ، بدنی عضلانی و نرم و قابل انعطاف ، سری پهن و گوشهای گرد و کوچک دارد،دست و پا نسبتا کوتاه با پنجه های پهن و ناخن های تیز و بلند و موهای نرم و کوتاه ، رنگ موهای پشت کرم مایل به نارنجی و زیر بدن کرم متمایل به خاکستری ، سطح پشت و پهلوها دارای خالهای توخالی سیاهرنگ و سر، گردن ، روی دست و پاها  و زیر بدن خالهای توپر سیاهرنگ دارد.در فصل جفتگیری نر ماده با هم دیده میشوند.

اندازه : طول سروتنه cm 180- 110– دم بطول cm 100-60 ، ارتفاع cm 70-45 ، وزن حدود kg 80-35

زیستگاه : در اکثر مناطق کشور اعم ازجنگلی ، کوهستانی ، بیابانی و استپی و در ارتفاعات تا نزدیک ۴۰۰۰ m دیده میشود.

پراکنش: آفریقا ، آسیا – در اکثر مناطق کشور از ارتفاعات البرز تا تپه ماهورهای کویر مرکزی. در منطقه شکارممنوع سید مرتضی کاشمر نیز توسط افراد محلی مشاهده و گزارش گردیده است گردیده است .

عادات و رفتار: در مناطق آرام روز و شب فعال ولی در مکانهای ناامن فقط شبها فعال است ، زندگی انفرادی دارد، لانه سازی در سوراخ درختان ، شکاف سنگها و غارها ، حس شنوایی بسیار قوی ، شناگری ماهر ، حیوانی مانند بزکوهی را میتواند به بالای صخره ها و درختان حمل کند ، تعیین قلمرو با غرشهای بلند ، شدیدا از انسان ترسیده و فرار میکند . معمولا شکارخود را مخفی نموده و موقع گرسنگی به سراغ آن میرود ، هر روز اب می نوشد ولی در صوت کمبود آب میتواند تا یکماه هم آب نخورد.قلمرو خود را با ادارا ، مدفوع و خراشیدن درختان تعیین میکنند.

تغذیه:اکثر پستانداران بزرگ و کوچک مانند قوچ و میش و کل وبز، پرندگان ، خزندگان ، ماهی و حشرات ، روباه و شگ اهلی و حتی در زمان پیری و یا کمبود غذا از حیوانات اهلی مانند الاغ ، گوسفند و مرغ و… تغذیه میکند .

تولیدمثل : جفتگیری در اواسط فصل زمستان است،دوران آبستنی حدود ۹۵ روزطول کشیده ودر حدود ۶-۱ توله کور  به دنیامی آورد که پس از یک هفته چشم باز می کنند . طول عمرش حدود ۲۱ سال(دراسارت)می باشد.

وضعیت فعلی:دشمن طبیعی ندارد و گاهی توله هایش توسط سایر گوشتخواران شکار  می شوند ولی در سالیان اخیر بدلایلی همچون : خوردن طعمه مسموم، شکار و کمبود غذا جمعیتشان شدیدا کاهش یافته است.

ارزش اقتصادی:در کنترل جمعیت جوندگان و خرگوشها و علف خواران و از بین بردن حیوانات پیر و مریض نقش عمده ای دارند.

رده بندی پلنگ :

سلسله : جانوران ANIMAL KINGDOM

شاخه : مهره داران VERTEBERATE

رده : پستانداران MAMALIA

راسته : گوشتخواران CARNIVORA

خانواده : گربه سانان FELIDAE

جنس:  پلنگ PANTHERA

گونه  : PARDUS

1 دیدگاه
  1. وحید مشتاقی ۱۳۹۲/۰۵/۱۰ در ۱۳:۴۷

    از گونه های دیگر حیات وحش و یا مناطقی که میتوان انها را مشاهده کرد اطلاعاتی در دسترس نیست

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.